fbpx

Alimenty na rzecz byłego małżonka

Nasza Kancelaria adwokacka pomaga w uzyskaniu alimentów. Jeśli poszukujesz adwokata, który pomoże Ci w sprawach związanymi z alimentami, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Oferujemy Ci kompleksowe doradztwo na każdym etapie procesu. Pomożemy Ci w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

W ramach usługi oferujemy:

  • Indywidualne porady prawne
  • Weryfikacja obowiązku alimentacyjnego
  • Przygotowanie pism oraz pozwów
  • Wsparcie w kompletowaniu i przygotowaniu materiału dowodowego
  • Reprezentacja Klienta w procesie sądowym
  • Pomoc w zakresie oszacowania wysokości alimentów

Współpraca i zaufanie

Wspólnie decydujemy jakie rozwiązanie sprawy jest najlepsze.

Profesjonalizm

Profesjonalnie, a przede wszystkim indywidualnie podchodzimy do każdego zlecenia.

Skuteczność

Pracujemy z poczuciem właściwie wykonanej pracy w możliwie jak najszybszym czasie.

Kiedy można żądać alimentów?

Odpowiadamy: to wszystko zależy od sytuacji. Możliwość żądania alimentów od byłego małżonka zależy przede wszystkim od tego jakie rozstrzygnięcie zapadło w wyroku rozwodowym.

Możliwe są następujące przypadki:

  • Żadne z Was nie ponosi winy
  • Oboje ponosicie winę
  • Winę ponosi jedno z Was

W przypadku rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków, sąd na żądanie małżonka niewinnego może zasądzić od małżonka ponoszącego winę alimenty służące wyrównaniu jego stopy życiowej. Obowiązek ten nie jest ograniczony w czasie. Małżonek wyłącznie winny nie może natomiast żądać alimentów od małżonka niewinnego w żadnej sytuacji.

W przypadku rozwodu z winy obydwojga małżonków, obydwoje byli małżonkowie mogą żądać wzajemnie od siebie alimentów, ale tylko wtedy jeżeli znajdują się w niedostatku – alimenty te mają bowiem służyć zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, a nie wyrównaniu poziomu życia. Obowiązek ten nie jest ograniczony w czasie.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie oraz rozwodu z ustaleniem, że żadne z małżonków nie ponosi winy, byli małżonkowie mogą żądać wzajemnie od siebie alimentów tylko jeżeli znajdują się w niedostatku. Obowiązek ten jest jednak ograniczony do okresu 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W sytuacjach wyjątkowych okres ten może ulec przedłużeniu (np. w sytuacji kalectwa, choroby).

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli chcesz uzyskać alimenty od byłego małżonka lub chcesz bronić się przed tym musisz przygotować się na stres i na walkę sądową. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego wsparcia oraz pomocy. Warto jest skonsultować swoją sprawę z doświadczonym adwokatem. To pozwoli Ci zabezpieczyć swoje interesy, a co za tym idzie zwiększyć szanse na wygraną w sądzie!