Kiedy można żądać alimentów?
Odpowiadamy: to wszystko zależy od sytuacji. Możliwość żądania alimentów od byłego małżonka zależy przede wszystkim od tego jakie rozstrzygnięcie zapadło w wyroku rozwodowym.
Możliwe są następujące przypadki:
- Żadne z Was nie ponosi winy
- Oboje ponosicie winę
- Winę ponosi jedno z Was
W przypadku rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków, sąd na żądanie małżonka niewinnego może zasądzić od małżonka ponoszącego winę alimenty służące wyrównaniu jego stopy życiowej. Obowiązek ten nie jest ograniczony w czasie. Małżonek wyłącznie winny nie może natomiast żądać alimentów od małżonka niewinnego w żadnej sytuacji.
W przypadku rozwodu z winy obydwojga małżonków, obydwoje byli małżonkowie mogą żądać wzajemnie od siebie alimentów, ale tylko wtedy jeżeli znajdują się w niedostatku – alimenty te mają bowiem służyć zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, a nie wyrównaniu poziomu życia. Obowiązek ten nie jest ograniczony w czasie.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie oraz rozwodu z ustaleniem, że żadne z małżonków nie ponosi winy, byli małżonkowie mogą żądać wzajemnie od siebie alimentów tylko jeżeli znajdują się w niedostatku. Obowiązek ten jest jednak ograniczony do okresu 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W sytuacjach wyjątkowych okres ten może ulec przedłużeniu (np. w sytuacji kalectwa, choroby).